E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

Her geçen gün insanlığı şaşırtan, yeni gelişmelere imza atan ve sürekli olarak ilerlemeye hız kesmeden devam eden teknoloji, bir çok alışkanlığımızı da değiştirmiş durumda. Hayatımıza daha da bir girmeye devam eden internet, bahsi geçen teknolojilerden birisi ve insanlığın çoğuna göre en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. Evet, artık internet cep telefonlarımıza kadar ulaşmış durumda ve bir çok alışkanlığımız da internet aracılığıyla değişmiş durumda.

Arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyor, video ve fotoğraf paylaşabiliyor, önemsediğimiz insanları takip edebiliyoruz artık. Hayatımızı oldukça kolaylaştıran bunca yenilik elimizin altına gelmişken, internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığına hızlı bir şekilde adapte olmamız pek de garipsenemez doğrusu. Mağaza mağaza dolaşıp aradığı ürünü bulamayan, uygun fiyat ve indirimleri takip etmek için gerçek hayatta pek de imkânı olmayan insanlar artık e-ticaret sitelerini ziyaret ederek aradıkları içeriğe çok daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.
Peki nedir bu e-ticaret?

Belirli bir tanıma sığdırılamayan e-ticaret, gerçek hayattaki dükkan ve mağazaların sanal ortama taşınması ve bir alan adı üzerinden ziyaretçilerine hizmet vermesi gibi işlemleri bulunduran detaylı bir süreci bünyesinde barındırır. Kredi kartı, havale ve kapıda ödeme gibi birbirinden farklı ve kolay ödeme seçenekleriyle ziyaretçinin güvenliğinin sağlandığı e-ticaret siteleri sayesinde oturduğunuz yerden aklınıza gelebilecek bir çok ürünü kolayca sipariş edebilmeniz mümkün hale gelir.

Bu sayede zamandan ve nakitten tasarruf edebilmeniz mümkün duruma gelebileceği gibi, satın almak istediğiniz ürünle ilgili yapılan yorumlara da göz atarak seçiminizi belirleyebilirsiniz. Bu ve buna benzer daha bir çok artı değeri taşıyan e-ticaret siteleri, özellikle Türk halkı tarafından giderek benimsenen ve el üstünde tutulmaya başlayan bir alışveriş yöntemi haline gelmiş durumda.

Alıcı ve satıcının birbirleriyle çok kolay bir şekilde iletişime geçmesini sağlayan, soru ve sorunların da gerçek hayata nazaran çok daha çabuk bir şekilde çözülmesini sağlayan e-ticaret; SSL sertifikaları sayesinde güvenli bir şekilde kullanılabilir duruma gelebilir. Kişisel verilerinizin şifrelendiği ve üçüncü şahıslar tarafından ulaşılamaz hale geldiği bu yöntem yoluyla evinizden ayrılmadan mağazalardan rahatça sipariş verebilirsiniz.

Yalnızca alıcıya değil, satıcıya da bir sürü kolaylık sağlayan e-ticaret; firmaların pazar ağını büyütmelerine ve daha yaygın bir kitleye hitap edebilmelerine de imkan sağlıyor. Yapılan reklam çalışmaları ve arama motorlarında gerçekleştirilen optimizasyonlar sayesinde satışlarını arttıran, sadece sanal ortam üzerinden e-ticaret yaparak müşterilerine hizmet veren dev e-ticaret siteleri; günümüzde bir hayli yüksek ciro elde eden kuruluşlar haline gelmişlerdir. Sırf bu durum, bizlere e-ticaretin ne kadar geniş bir potansiyeli sahip olduğunu anlatabilir aslında.

İşletmelerin kazancını arttırmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen kurumların her geçen gün büyük bir hızla katılmaya devam ettiği e-ticaret kervanına sizler de katılın. Nakliye, depolama ve stok takibi gibi bir çok alanda sizlere büyük kolaylık sağlayacak olan e-ticaret sayesinde hayallerinizdeki satış rakamlarına ulaşabilmeniz mümkün hale gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Facebook Artık İlişkilere de Karışmaya Başladı başlıklı makalemizde bitmiş olan ilişkiler, evlilikler ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Web10.NET Reklam