E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nasıl yapılır?

Ticaret sektöründeki dengeleri bir anda değiştirmeyi başaran ve çağın yükselen değeri haline gelmeye başlayan e-ticaret, özellikle küçük işletme sahiplerinin ve girişimcilerin ilgisini bir hayli çekiyor. Kullanım kolaylığı, maliyetinin uygunluğu ve sağladığı yüksek getiriler gibi bir çok artı değer; insanların e-ticarete olan alakasının artmasına yol açıyor. Bu durum, yanında “E-ticaret nasıl yapılır?” sorusunu da getiriyor, ki bu soru halen daha bir çok insanın zihnini meşgul ediyor.

Bu sorunun cevabı ana hatlarıyla şu şekilde verilebilir:

• Ziyaretçilerin tarayıcıya yazarak sitenize ulaşabileceği bir alan adı [domain] ve dosyalarınızın saklanacağı hosting hizmeti satın almanız gerekmekte..

• Potansiyel alıcıların gireceği ve ürünlerinizi inceleyebileceği bir site yazılımınız olmalı. Bunun için hazır şekilde olan e-ticaret paketlerini alabileceğiniz gibi, kendi yazılımcılarınıza da sitenizi hazırlattırabilirsiniz. Hazır paketler daha ucuz ve kaliteli olmaları sebebiyle ilk tercih edilenler arasındadır.

• Ödeme sayfasında SSL (Secure Socket Layer) ismi verilen güvenlik önlemini kullanmanız gerekecektir. SSL sertifikasını bir çok kurumdan satın alabilir ve bu sayede kredi kartı vb kişisel bilgileri güvenli bir şekilde şifreleyerek ödeme işlemlerini sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların sitenize güven duymasını sağlayan SSL sertifikası kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir unsurdur.

• Satışını gerçekleştirmekte olduğunuz ürünlerle ilgili fotoğraf ve açıklamalar doyurucu olmak zorundadır. Bu sayede müşterileriniz ürün hakkında daha detaylı bilgi alarak tercihlerini belirleyebilirler.

• Fatura kesmeniz ve KDV ödemeniz gerekli olduğu için, şahıs veya kurum adına mutlaka bir şirket kurmanız gerekiyor.

• Firmadan tüketiciye (B2C) ya da firmadan firmaya (B2B) gibi e-ticaret alanlarından birisini seçmeniz gerekiyor.

• Bütün ürünleri bir platform üzerinden alıcıya sunmak yerine, dikey e-pazar adı verilen yönteme yönlenerek sadece bir alanla ilgilenerek ve o alanla ilgili ürünleri pazarlama yolunu da izleyebilirsiniz. Bu sayede o ürün hakkında konuşulduğunda akla ilk gelen sitelerden olma imkanına sahip olabilir, daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Örneğin her çeşit ayakkabı satmak yerine, sadece bayanlar için topuklu ayakkabı satabilirsiniz. Bu sayede hem hedef kitleniz belirli hale gelmiş, hem de topuklu ayakkabı dendiğinde referans alınan bir site haline dönüşme şansına sahip olabilirsiniz.

• Ürünlerinizi stoklamak için bir depoya sahip olmanız gerekiyor. Depo çalışanı, site altyapısıyla ilgilenecek teknik servis elemanı ve müşteriyle iletişim kurup sorunları çözecek çalışma arkadaşlarına da ihtiyacınız olacak.

• Deponuza çok yakın bir şubesi bulunan kargo firmasıyla anlaşma yapıp kargo gönderim ücretini en aza indirmeniz gerek.

10 TL’lik bir ürüne kimse 15 liralık kargo parası ödemek istemez, değil mi? E-ticaretle alakalı konferans ve eğitim seminerlerine giderek bilgilerinizi geliştirebilmeniz mümkündür. Ancak hiçbir koşulda girişimcilik ruhunu kaybetmeden tecrübenin size sağlayacağı katkılarla yolunuzu belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan S&P, Yahoo'nun şirket görünümünü 'negatif'e indirdiğini açıkladı başlıklı makalemizde Kredi Notu, negatif ve reklam sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Web10.NET Reklam