Ders Çalışmayan Çocuklara Nasıl Davranmalıyız?

Ders Çalışmayan Çocuklara Nasıl Davranmalıyız?

Ders Çalışmayan Çocuklara Nasıl Davranmalıyız?

Anne ve babalarla çocuklarının arasındaki en büyük sorundur ders çalışmak. Peki bu çocuklar neden ders çalışmaz?

Ders Çalışmayan Çocuklar İçin 5 Öneri

  1. Ders çalışmak birçok şeyden daha sıkıcıdır. Bilgisayarda veya bahçede oynamak, gezmek, tv izlemek, daha eğlencelidir. O yüzden dersi bir oyuna dönüştürerek daha eğlenceli yapabilirsiniz. Mesela; ben yemeği pişirene kadar sen ödevlerini bitirebilecek misin?
  2. Bir çocuğun sürekli hatasını, yanlışını görürseniz ders çalışmak istemez. Başardıklarını da takdir etmeniz gerekir. Çok az çalışmış da olsa gayretini, çabasını takdir ederek ders çalışmaya heveslendirebilirsiniz. Olumsuz eleştiriler, uyarılar keyifli bir çalışmanın tadını kaçırır. Tabi ki hatalarını söyleyin ama utandırmadan, aşağılamadan.
  3. Yaptıklarının yetersiz bulunması çocuk da isteksizlik yaratabilir. 95 alan bir çocuğa neden 100 almadın demek gibi. Çocuklarınızın yaptıklarını görüp takdir etmek, onları daha da teşvik edecektir.
  4. Kendini sorumsuz, tembel, haylaz, kafası çalışmayan, laf dinlemeyen, dikkatsiz olarak gören çocuk ders çalışmak istemez. Tabi ki çocuğunuzun önceliği ders çalışmak olmalı ama siz de onu kırıp dökmeden ders çalışmaya yönlendirmelisiniz. Unutmayın ki çocuğunuz kendini iyi hissettiği sürece daha verimli olacaktır.
  5. Bir çocuk evde ne kadar mutlu ve huzurluysa ders çalışması daha kolay olacaktır. Sürekli başarılı olmak ve ders çalışmak zaten hayatın gerçeğine aykırıdır. Bir çocuğa sadece hatalarını ve başarısızlıklarını söylemeyin. Başarılarını ve yeteneklerini görmezden gelmeyin. Unutmayın mutlu çocuklar başarılı çocuklardır.

Bir önceki yazımız olan Kültür A.Ş.’den yeni bir kitap: “Harb-i Umûmî Panoraması” başlıklı makalemizde 1. Dünya Savaşı, Harb-i Umûmî Panoraması ve Kültür A.Ş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Web10.NET Reklam

Yorum Yaz